Recenzje_

×

Mało który pianista, tak pięknie gra

Rafał Blechacz - wybitny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, zachwyca w Dortmundzie

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Zagłębia Ruhry
Dortmund / Harenberg City-Center
16 lipca 2006

Kto chce zrozumieć Chopina, musi posłuchać Rafała Blechacza. Nade wszystko mazurki zyskują pod jego palcami zupełnie nową jakość. Ich pulsujący rytm pozostaje jakby w tle, niekiedy przebija się z burzliwą wyrazistością, unosi się i znowu niepostrzeżenie zanika. Nie jest to taniec, lecz poetyckie przybliżenie idei tańca, zwłaszcza polskiego. Z dźwięków tej muzyki przebija zwątpienie, ale i dumne uniesienie, niekiedy przekorna radość życia – zawsze jednak jest to nieprawdopodobnie pięknie. Kilkoma taktami Opusu 17. Rafał Blechacz ukazuje głębię, która dla większości jego kolegów pozostaje niestety niedostępna.
Ten 21-letni polski pianista mierzy wysoko. W minionym roku wygrał Warszawski Konkurs Chopinowski, w pewnym sensie Nagrodę Nobla w dziedzinie fortepianu. Jury Konkursu w latach 1990 i 1995 nie przyznało w ogóle pierwszej nagrody, natomiast tym razem nie przyznało drugiego miejsca, by podkreślić wielką różnicę poziomu pomiędzy Blechaczem a jego konkurentami. (...)
Możliwości, jakimi dysponuje Blechacz, nasuwają skojarzenie z jego poprzednikiem, Krystianem Zimermanem. Jego gra jest klasycznie harmonijna i w bardzo dobrym guście, a ton brzmi jasno i pięknie. Strona techniczna gry fortepianowej niewzruszenie skoncentrowanej (i do tego bezbłędnej) nie wymaga tu komentarza, ponieważ jest bliska doskonałości. Strona twórcza ukazuje bezkonkurencyjnego mistrza, który stawia pod dyskusję obowiązujące interpretacje. (...)

Koncert zostanie nadany 27 lutego [2007] w Radiu WDR 3 (Westdeutscher Rundfunk).

Westfälische Nachrichten18.07.2006
Lukas Speckmann