Nagrody_

×

Pianistyczna Nagroda Gilmore 2014 przyznana Rafałowi Blechaczowi

“Rafał Blechacz został przez nas wybrany jako artysta o naprawdę wybitnej osobowości, którego muzykalność i oddanie się bez reszty sztuce, wróży mu długą i świetlaną karierę”

/Daniel Gustin, The Gilmore, Dyrektor /

W dniu 8 stycznia 2014 w Nowym Jorku Rafał Blechacz został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore 2014. Ta wysoko w świecie pianistycznym ceniona nagroda przyznawana jest najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcia na dalszą działalność artystyczną. $300.000 nagrody ufundowane przez Irving S. Gilmore Foundation z Kalamazoo, Michigan, przyznawane jest co cztery lata.Kandydaci do nagrody wybierani są w ciągu kilkuletniego okresu według rygorystycznej i poufnej procedury ustalonej i realizowanej przez Dyrektora Festiwalu Gilmore Daniela Gustinai jego Doradczy Komitet Artystyczny. Zróżnicowany Komitet Nominacyjny służy dyrektorowi i doradcom pomocą w tajnym uzyskaniu informacji o muzycznej działalności kandydatów. Doradczy Komitet Artystyczny po naradzie zawęża liczbę kandydatów do kilku finalistów, z których każdy jest anonimowo słuchany w czasie regularnie zaplanowanych i ustalonych koncertów. Tego rodzaju selekcja ma raczej na celu ocenę osiągnięć kandydatów (w tym także fonograficznych) w dłuższym okresie ich pracy artystycznej aniżeli osądzenie ich dokonań w warunkach intensywnego współzawodnictwa, jak to ma miejsce na typowych konkursach.
Pianista, któremu Nagroda Gilmore zostaje ostatecznie przyznana przeznacza ją w większości na realizację projektów artystycznych i wszelką działalność, która służyć ma wspomaganiu sztuki i kariery zwycięzcy.

http://www.thegilmore.org/gilmore-artist-award/